Projekt edukacji prozdrowotnej „Zdrowo jem, więcej wiem”
W naszej placówce jest realizowany przez najstarszą grupę przedszkolną projekt edukacji prozdrowotnej „Zdrowo jem, więcej wiem”. Zachęcamy do zapoznania się z artykułami dostępnymi na stronie http://www.aktywniepozdrowie.pl/ :
- „Im częściej - tym lepiej”, dr Katarzyna Wolnicka, link: http://www.aktywniepozdrowie.pl/pory-i-porcje/im-czciej-tym-lepiej
- „Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw?”, Zuzanna Jędrzejczyk,link: http://www.aktywniepozdrowie.pl/psychologia-ywienia-75/jak-przekonadziecko-do-jedzenia-warzyw
- „Jedz zdrowo i kolorowo”, mgr. inż. Joanna Jaczewska-Schuetz, link: http://www.aktywniepozdrowie.pl/pory-i-porcje/jedz-zdrowo-i-kolorowo
- „Kolorowy talerz”, mgr inż. Joanna Jaczewska-Schuetz, link: http://www.aktywniepozdrowie.pl/kolorowy-talerz-143
PIRAMIDA ZDROWIA – KOMENTARZ DO ZMIAN
Podczas IV Narodowego Kongresu Żywieniowego naukowcy z Instytutu Żywności i Żywienia zaprezentowali nową Piramidę Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży. Dużą rewolucją była już ostatnia zmiana sprzed 2 lat, kiedy okazało się, że to nie produkty zbożowe, a warzywa i owoce powinny stanowić podstawę diety. Co i dlaczego zmieniło się w tym roku?
Aktywność fizyczna to nie wszystko
Oczywiście ruch i aktywność fizyczna nadal stanowią podstawę utrzymania dobrego zdrowia i samopoczucia najmłodszych, ale w ostatnich latach naukowcy zidentyfikowali kolejne czynniki związane ze stylem życia, które mają znaczący wpływ na zdrowie. Stąd zmiana nazwy samej Piramidy. Spostrzegawczy już zapewne zauważyli, że od dziś będziemy mówić nie o Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej Dzieci i Młodzieży, ale o Piramidzie
Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży. Na jakie zatem czynniki powinniśmy dodatkowo zwracać uwagę?
Myjemy zęby
Niestety próchnica stanowi dość istotny problem wśród polskich dzieci. Prawie 70% siedmiolatków i 85% dwunastolatków ma próchnicę! Te przerażające dane pokazują tylko jak duża jest potrzeba uświadamiania najmłodszych (i ich opiekunów) o konieczności regularnego mycia zębów. Prawidłowa higiena jamy ustnej ma znaczący wpływ na ogólny stan zdrowia.
Wysypiamy się
Odpowiednia długość i jakość snu mają niezaprzeczalny wpływ na rozwój i funkcjonowanie młodych ludzi. Zbyt krótki sen bardzo negatywnie wpływa na zdrowie fizyczne, zdolności poznawcze (szkoła!) oraz nastrój. Udowodniono, że zbyt mała ilość snu zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nadmiernej masy ciała. Przyjmuje się, że dzieci w wieku 6-12 lat powinny spać minimum 10 godzin na dobę. Zatem wyłączamy komputery, telewizory, zabieramy smartfony i tablety i pilnujemy, aby najmłodsi domownicy kładli się spać wcześniej.
Mniej urządzeń elektronicznych
Zaleca się, aby dzieci i młodzież codziennie spędzały minimum 60 minut na aktywności fizycznej. Niestety w ostatnich czasach ruch i zabawa na świeżym powietrzu wypierane są przez bardziej stacjonarne atrakcje – telewizor i komputer. Co więcej, wykazano, ze czas spędzany przed tego typu urządzeniami sprzyja podjadaniu produktów niezalecanych w codziennym żywieniu. Dlatego w nowej Piramidzie uwzględniono ograniczenie oglądania telewizji, korzystania z komputera i innych urządzeń elektronicznych do maksymalnie 2 godzin dziennie.
Ważymy się regularnie
Regularne kontrolowanie wzrostu i masy ciała pozwalają na wczesne wykrycie i eliminowanie niekorzystnych zmian w rozwoju fizycznym dzieci i młodzieży. Dotyczy to zarówno nadmiaru, jak i zbyt niskiej masy ciała! Najlepiej, jeśli robić to będzie lekarz, pielęgniarka lub dietetyk. Wówczas mamy pewność, że wyniki będą prawidłowo interpretowane w oparciu o siatki centylowe i tabele norm rozwoju określane dla wieku i płci.
Źródło: Instytut Żywności i Żywienia