Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Odporna Szkoła = Bezpieczny mŁodziak.

Zdrowa i bezpieczna szkoła dla wszystkich uczniów. Startuje miejski program "Odporna Szkoła = Bezpieczny mŁodziak.

Dorastanie dla nikogo nie jest łatwe. Młodzi ludzie na co dzień borykają się ze swoimi problemami, a często nie wiedzą, gdzie mogą szukać pomocy. Z myślą o nich powstał pilotażowy miejski program profilaktyczno-szkoleniowy “Odporna szkoła = Bezpieczny mŁodziak”. To przełomowy projekt, który zapewni kompleksowe wsparcie w kryzysowych sytuacjach dla uczniów, rodziców i nauczycieli.

Do łódzkich przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych chodzi w sumie ponad 80 tysięcy uczniów. Mimo że są w różnym wieku, wszyscy potrzebują przede wszystkim bezpieczeństwa i chcą być traktowani podmiotowo. Miejski program “Odporna szkoła = Bezpieczny mŁodziak”  jest szyty na miarę potrzeb najmłodszych łodzian.

-Ruszamy z przełomowym miejskim programem. Takiego projektu w skali kraju jeszcze nie było. Na razie czeka nas pilotaż - rozpocznie go duża konferencja dla dyrektorów, nauczycieli i specjalistów, którzy będą mogli wymienić się swoimi doświadczeniami w kontekście kryzysów psychicznych u uczniów. Później zaczniemy działać już bezpośrednio w szkołach. Mamy nadzieję, że po pilotażu najpierw wprowadzimy program do wszystkich miejskich szkół, a później przekażemy te dobre praktyki dalej – do innych miast i gmin - mówi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Miasta Łodzi.

Głównym celem programu jest stworzenie działającego na wielu płaszczyznach systemu wsparcia dla młodzieży, która doświadcza różnorakich trudności. Mogą to być problemy w szkole lub w domu, w relacjach z rówieśnikami i dorosłymi, zaburzenia psychiczne, przemoc, a nawet skłonności i próby samobójcze. W każdym z tych przypadków najważniejsza jest szybka reakcja dorosłych - nauczycieli i rodziców. Miejski program profilaktyczny wyposaży ich w kompetencje i umiejętności, które pozwolą im dostrzec pierwsze objawy kryzysu u dziecka i otoczyć je profesjonalną opieką.

-Nasze założenie jest takie, żeby tworzyć taką szkołę, która zagwarantuje uczniom bezpieczny klimat edukacji, wychowania i opieki dla uczniów. Musimy też przygotować wszystkich pracowników szkoły, nauczycieli i rodziców do tego, by mogli sobie poradzić w sytuacjach trudnych, niepokojących czy naprawdę tragicznych. Dziś ten program to pilotaż - na bieżąco będziemy obserwować, co jeszcze można w nim zmienić, by zrealizować wszystkie te założenia - mówi Dariusz Nowak, dyrektor Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej dla Młodzieży w Łodzi.

Fundamentem programu są regularne szkolenia i konsultacje prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów, a skierowane do całego środowiska szkolnego - począwszy od dyrektorów placówek, przez nauczycieli, wychowawców, specjalistów, a na pracownikach administracji kończąc. Każda z tych osób dowie się, na co zwracać uwagę i jak działać, gdy dziecko boryka się z trudnościami. Na podobne wsparcie mogą liczyć też rodzice, którzy nauczą się m.in. jak rozmawiać ze swoimi pociechami, by te im ufały i w pierwszej kolejności to właśnie u nich szukały pomocy. Szkolić się będą również sami uczniowie - zdobędą umiejętności, które pozwolą im odpowiednio reagować na problemy swoich rówieśników.

-Po pierwsze szkolimy trenerów, którzy będą pracować w placówkach według tej samej metodologii i z wykorzystaniem tych samych narzędzi. Później oni będą szkolić dyrektorów, nauczycieli i specjalistów. W warsztatach wezmą udział tez rodzice i uczniowie – na razie skupiamy się na młodych osobach uczęszczających do klas VII szkół podstawowych i I liceów ogólnokształcących. Chcemy budować szkołę empatyczną, wrażliwą, świadomą zagrożeń dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Szkołę, która jest silna siłą swojej kadry – przeszkolonej i profesjonalnej - mówi Elżbieta Płaszczyk, wicedyrektor Wydziału Edukacji UMŁ. 

-Wiemy, że już od wczesnych lat szkolnych najmłodsi muszą borykać się z hejtem, przemocą czy chociażby niezrozumieniem i samotnością. Łódź będzie prekursorem, pierwszym miastem w Polsce, które wprowadzi tak szeroki program ochronny dla całej społeczności szkolnej. To kompleksowe podejście, angażujące wszystkich pracowników szkoły, rodziców i uczniów sprawi, że nasze placówki będą nowoczesne, otwarte i przyjazne dla każdego - mówi Michał Olejniczak, radny Rady Miejskiej w Łodzi.

Program ma charakter pilotażowy - na razie będzie prowadzony w 20 łódzkich szkołach i obejmie około 1,5 tys. uczniów. Dla każdej z nich przygotowany zostanie indywidualny plan działania, dostosowany do potrzeb danej społeczności. W przyszłości programem zostaną objęte wszystkie łódzkie placówki.

Odporna Szkoła = Bezpieczny mŁodziak